Beszámoló az önkormányzat munkájáról
Tisztelettel köszöntöm az Olvasókat!
Mint ismeretes 2016-ban történt megválasztásom óta vállalásaim figyelembevételével végeztem feladataimat. Igyekeztem a falu fejlesztését igénylő beruházásokat megvalósítani, miközben biztosítani kellett intézményeink zavartalan működését. Vállalásaim teljesítése a következők szerint alakult.
A 2016. május 8-i időközi polgármester választás programja, megvalósulása
Csapadékvíz elvezetés
2016-ban benyújtott pályázat, a támogatási szerződés megkötésének időpontja 2017. augusztus, az elnyert támogatás 65.579.711 Ft, a befejezés 2018. májusban volt. Ez a beruházás mintegy a kerékpárút és járda előkészítése volt, az ott meg nem pályázható csapadékvíz-elvezetési feladatokat tudtuk így megvalósítani.
Kerékpárút, járda kialakítása
2016-ban benyújtott pályázat, a támogatási szerződés megkötésének időpontja 2017. szeptember 5., az elnyert támogatás 296.774.068 Ft, a most benyújtott ráemelési kérelem alapján a végső összeg mintegy 343.000.000 Ft lesz. A tervezési , engedélyeztetési, közbeszerzés lebonyolítási feladatok befejeződtek, ha a ráemélési kérelem - aminek benyújtása az időközben megnövekedett építőipari árak okozta költségnövekedés miatt vált szükségessé - támogatásban részesül, akkor a kivitelezés várhatóan 2020. tavaszán megindul és legkésőbb 2020 végéig be is fejeződik.
Orvosi rendelő felújítása
2016-ban benyújtott pályázat, a támogatási szerződés megkötésének időpontja 2017. június 7., az elnyert támogatás 63.545.475 Ft, a befejezés 2018. november 30. volt.
Művelődési Ház energetikai korszerűsítése
2017. októberében benyújtott pályázat, a támogatási szerződés megkötésének időpontja 2019. február 7., az elnyert támogatás 73.955.510 Ft, itt is ráemelési kérelem benyújtására került sor, a végső összeg mintegy 79.000.000 Ft lesz. A felújítás keretében sor kerül utólagos külső oldali hőszigetelésre, az elmaradt födémhőszigetelésre, fűtéskorszerűsítésre, valamint napelemek felhelyezésére. A feltételes vállalkozói szerződés aláírása a közbeszerzési eljárás lefolytatását követően megtörtént, a teljes összeg rendelkezésre állása esetén megkezdődhet a munka, várhatóan még idén ősszel.
Önkormányzati Hivatal energetikai korszerűsítése és teljes felújítása
2017. októberében benyújtott pályázat, a támogatási szerződés megkötésének időpontja 2019. február 7., az elnyert támogatás 55.500.000 forint, költségnövekmény igény benyújtására itt is szükség volt, a végső összeg 62.500.000 forint lesz. Ennek a pályázatnak a keretében sor kerül az épület külső hőszigetelésére, nyílászárók cseréjére, fűtéskorszerűsítésre, akadálymentesítésre és napelemek felhelyezésére.
Az önkormányzat döntött arról is, hogy az energetikai pályázat által nem támogatott, de szükségszerűen megvalósítandó tetőcserét saját költségvetésének terhére finanszírozza, melynek költsége közel 13 millió forint. A jövő évi költségvetésben pedig várhatóan megtervezésre kerülnek a belső átalakítások, burkolások, festés, stb. munkálatainak költségei is.
Sportöltöző fejlesztésének szem előtt tartása
Régi elvárása volt a település lakosságának, hogy az ötven éves, rossz állapotban lévő sportöltöző helyett egy új korszerű, minden igényt kielégítő épületet kapjon a karancslapujtői sport, így a Sportegyesülettel együttműködve, TAO pályázati támogatással és jelentős önerővel megkezdtük az öltöző építését, melyet két ütemben terveztünk megvalósítani. Ehhez közel 34 millió forintos TAO támogatást kapott az Egyesület (ami azonban nem jelent konkrét pénzbeli támogatást, az összeg összegyűjtésének lehetőségét jelenti), az önkormányzat pedig vállalta a támogatás lehívásához szükséges 14,3 millió forint összegű önerő biztosítását. Ezen felül további összegeket is biztosított az önkormányzat a beruházás sikeres kivitelezéséhez: 4 millió forint vissza nem térítendő támogatásként, valamint 21 millió forint egyéb jogcímeken került kifizetésre (Önerő, előleg, szennyvízbekötés műszaki ellenőrzés, projekt ellenőrzés).
Mostanra a kivitelezés kb. 80%-ban realizálódott, a TAO támogatás összegyűjtésének sikerességétől függ a teljes befejezés.
Mocsáry Kastély rekonstrukciója
Polgármesterré választásom után az elsők között nyújtottunk be pályázatot a kastély rekonstrukciójára, mintegy 140 millió forint összegben, konzorciumban további négy Nógrád megyei településsel (a projekt összköltsége 312 millió forint lett volna). Sajnos ez a pályázat nem lett nyertes, pontos okáról nincs információnk. Ezt követően nem jelent meg pályázati lehetőség az épület felújítására, de folyamatosan figyelemmel kísérjük a kiírásokat.
Karancs Kápolna körüli pihenőpark kialakítása
A Karancs Kápolna Alapítvány működése az új elnök megválasztását követően más alapokra helyeződött. Önkormányzatunk 260.000,- Ft támogatást biztosított a kápolna mellett tervezett pihenőpark kialakításához. A kápolnához vezető, tulajdonunkat képező út karbantartását rendszeresen elvégezzük.
A karancslapujtői iparterületen infrastrukturális beruházás megvalósítása
2017. július hónapban benyújtott pályázat, a támogatási szerződés megkötésének időpontja 2018. november 14., az elnyert támogatás 257.860.446 forint. Két helyszínen, összesen több, mint 3 ha területen kerül sor iparterület létrehozásához infrastruktúra kialakítására. Jelenleg a tervezés és engedélyeztetés szakaszában tart a pályázat, heteken belül megindulhat a közbeszerzési eljárás, a projekt várhatóan jövő év végén fog befejeződni.
Óvoda felújítása, korszerűsítése
2016. május 23-án benyújtott pályázat, a támogatási szerződés megkötésének időpontja 2017. június 13., az elnyert támogatás 19.888.708 forint. 2018. december 31-én zárult a projekt, az óvoda kerítése, valamint a bejárathoz vezető járda készült el. Új előtető épült, a tornaszoba új padlózatot kapott és jelentős összegben került sor játék-, bútor- és eszközbeszerzésre is.
Közfoglalkoztatás folytatása
- 2014-es évben START Közfoglalkoztatásban és az átmeneti időszakban 129 főnek tudtunk munkát biztosítani, vízelvezető árkok, mezőgazdasági utak karbantartásával, növénytermesztéssel és állattenyésztéssel. Bér- és járulék költségei 77.522.801 forint, míg a dologi költség 12.903.092 volt ebben az évben.
- 2015-ben a START munkaprogramokban 136 fő végezhetett értékteremtő munkát, akiknek a bérköltsége 122.278.378 forint, valamint a dologi költségük 22.622.841 forint volt. A programok dologi kiadásaiból beszerzésre került öntözőrendszer, valamint szárzúzógép a munkálatok könnyebb elvégzése érdekében. Megvásárlásra került a jelenlegi Tájház épülete, melynek udvarán kemence, mesterségek háza került kialakításra, valamint helyreállították a pincesort.
- 2016-os évben szintén a START program 7 moduljában 131 főnek tudtunk munkát biztosítani. Az átmeneti időszakban 40 főt foglalkoztatott az önkormányzat, valamint képzésekben is részt vehettek az FHT-re jogosultak. Bérköltségükre 133.464.744 forint, dologi támogatásukra 24.402.407 forint került az önkormányzathoz.
- Levendulaház kialakításával, fűszernövények termesztésével, hulladéklerakó helyek felszámolásával biztosítottuk a folyamatos munkavégzést. A dologi kiadásokból TAR2 vonólap, sorközművelő kultivátor, tojáskeltető, valamint fűkaszák kerültek az önkormányzat tulajdonába.
- 2017-ben is START programok keretében 135 fő, a téli hónapokban (jan. febr.) 43 fő valamint képzésben 13 fő vehetett részt. Bérköltségre 121.619.827 forintot, míg a dologi kiadásokra 39.792.255 forint támogatást kaptunk. A dologi kiadásokból többek között önjáró fűnyírót, fóliasátrakat, ISEKI kis traktort tudtunk megvásárolni, parkolókat alakítottunk ki.
- 2018-as START program keretében 154 fő került be közmunkára az FHT-re jogosultak és az ellátatlanok köréből, valamint az átmeneti időszakban 43 fő végezhetett munkát, 13 fő vehetett részt képzésben. Bérköltségre 90.431.045 forintot, dologi támogatás keretére 27.159.013 forintot kapott az önkormányzat. A programok dologi kiadásaiból a " Kántor ház" gödörfúró, utcaseprő, aszalógép került meg vásárlásra, mint nagy értékű eszköz. Nagyobb volumenű beruházást igényelt a Dobroda patak medertisztítása. A sportpálya melletti járda kialakítása, valamint a pálya körüli kerítés megépítése is a közmunkaprogram dolgozóinak érdeme.
- 2019-es közmunkaprogramban jelenleg 94 fő foglalkoztatása történik. Az átmeneti időszakban 43 főnek biztosítottunk munkát, és 21 fő képzésben vehetett részt. Bérköltség és járulékaira az idén 92.492.876 forintot, míg a dologi kiadásokra 27.159.013 forintot kapott az önkormányzat. A programok dologi költségeiből beszerzésre került 1 db kotró rakodó gép, benzinmotoros fűnyíró, 2 db lóbox, és 2 db nóniusz ló, mely a községünk tulajdonát képzi. A programok támogatásai 80 %-os bér és járulékok, 20 %-os dologi kiadásokkal kerülnek hatósági szerződésbe foglalva az önkormányzatokhoz.
Az önkormányzat által foglalkoztatott közmunkások értékteremtő munkákat végeznek, ezáltal élhetőbb, tisztább a községünk, biztonságosabb a közlekedés a falu belterületén.
Szociális szövetkezet létrehozása a Dobroda völgyében
A szociális szövetkezetet a LAHA FACILITY Ltd. alapította, önkormányzatunk tagként csatlakozott hozzá, cél a közös előnyök kihasználása.
Időskorúak biztonságos életkörülményeinek megőrzése...
a róluk való gondoskodás további fenntartása fontos feladat. Megvalósítottuk az időskorúak egytál étellel történő ellátását, így napi kapcsolatban kerültünk velük. Az idősek segítése az évente megrendezésre kerülő idősek napi rendezvénnyel és az ott adott anyagi támogatással is kiegészül. Közösségi életünk, rendezvényeink aktív részvevői.
További megvalósult, vagy pályázati szakaszban lévő beruházások
Kompetenciafejlesztés a Karancs völgyében
2016. októberben benyújtott pályázat, a támogatási szerződés megkötésének időpontja 2018. február 7., az elnyert támogatás 25.000.000 forint, a befejezés ideje 2019. november 30. Elsősorban óvodás és általános iskolás gyermekek részére 18 hónapon keresztül szakkörök, foglalkozássorozatok, táborok, témanapok, versenyek megvalósítása, valamint kellékek, népviseletek beszerzése a projekt témája.
Műfüves pálya és sporttelepfejlesztés
2017. év elején sporttelep-fejlesztési program keretében műfüves pálya kialakításra került sor 29.866.866 forint értékben, melyhez az önkormányzati önerő 10% volt, a támogatást az MLSZ biztosította. 2017. szeptemberében került átadásra a 20 X 40 méteres pálya világítással. A következő évben is sikeresen pályáztunk erre a programra, akkor mobil lelátóval, 2 db 8 személyes cserepaddal és kerítéssel fejlesztettük tovább a sportlétesítményünket, a kapott támogatás összege 10.735.564 forint volt, az önkormányzat által biztosított önerő 1.073.556 forint.
Felnőtt játszótér kialakítása
A 2016. júliusában benyújtott pályázat elbírálásáról szóló pozitív döntést 2019. áprilisában vette kézhez az önkormányzat. A felnőtt játszótér kialakítására a Deák Ferenc úti játszótér szomszédságában kerül sor. Ennél a pályázatnál nem pénzügyi támogatást kap a pályázó, hanem - esetünkben - ún. "B" típusú sportpark kerül felépítésre, 8 db eszköz telepítésével. Ennél a pályázatnál az önkormányzatnak a területet kell biztosíta-ni, a tereprendezést és az adminisztrációt. A projekt értéke kb. 8.000.000 forint.
Identitásfejlesztés a Karancs völgyében
2017-ben benyújtott pályázat egy balassagyarmati civil szervezettel és tíz önkormányzattal konzorciumban rendezvények szervezésére. Az elnyert támogatás Karancslapujtő vonatkozásában 6.000.000 forint, melyből két rendezvény, a II. Karancs Kupa és az I. Karancsvölgyi Fesztivál már megvalósításra került, a pályázat teljes befejezésének határideje 2021. december 31.
Biztos Kezdet Gyermekház
A Karancs völgyi Roma Fiatalokért Egyesület által benyújtott és támogatott pályázat, melynek keretében hátrányos helyzetű 0-3 éves gyermekek és szüleik részére kerülnek megszervezésre programok. A megvalósításhoz az önkormányzat ingyenesen biztosít egy ingatlant az Egyesület részére. Az elnyert támogatás összege közel 40.000.000 forint.
Leader pályázat keretében nagyméretű rendezvénysátor beszerzése
300 négyzetméteres rendezvénysátor beszerzésére nyújtottunk be pályázatot, erre 5.000.000 forintot nyerhetünk, melyhez 15% saját erő biztosítását vállalta az önkormányzat. Nem hivatalos értesüléseink szerint a pályázat támogatásban részesül, a beszerzésre a jövő év első felében kerülhet sor.
Bölcsőde építés
2019. július 31-én benyújtott pályázat, elbírálása még folyamatban van. A pályázat elnyerhető összege 349.541.745 forint, melyből a Kastélykert Óvoda szomszédságában egy teljesen új ingatlan kerül felépítésre, a projekt tartalmazza a bölcsőde indításához szükséges eszközök beszerzését is.
Magyar Falu Program eddig benyújtott pályázatai
- József Attila út és Ipar út felújítása 29.664.464 forint
- Baksaházi temető felújítása 3.828.669 forint
- Eszközbeszerzés belterület karbantartásához 9.574.822 forint
Az alábbi táblázat a folyamatos fejlődést mutatja, mely nagy és tartalmas munka eredménye.
2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 (várható) | |
---|---|---|---|---|---|---|
Módosított előirányzat főösszeg (Ft) | 670.647.000 | 601.639.000 | 549.728.000 | 1.231.133.445 | 1.288.459.791 | 1.599.000.000 |
Képviselő-testület működése
Év | Ülések száma | Rendeletek | Határozatok |
---|---|---|---|
2016. | 18 | 12 | 171 |
2017. | 18 | 14 | 182 |
2018. | 15 | 11 | 144 |
2019. | 17 | 19 | 121 |
A Pénzügyi Bizottság valamennyi költségvetést érintő rendelet - költségvetés, előirányzat módosítás, zárszámadás megalkotása előtt ülésezett, és véleményezte a rendelet-tervezeteket.
Kiemelkedő volt a Szociális Bizottság tevékenysége: 2016-tól kezdődően összesen 41 alkalommal üléseztek és 1464 határozatot hoztak!
Intézmények működése
Óvoda
Részben önállóan működő intézmény, a dolgozók szakmai munkája elismerésre méltó. A személyi feltételek megteremtése, a nyugdíjba vonuló dolgozók pótlása érdekében a vezető intézkedett, jól kezelte a helyzetet. A megújult óvoda még további fejlesztést igényel.
Közös Önkormányzati Hivatal
A hivatal dolgozói a megsokszorozódott feladatokat maradéktalanul elvégezték. A pályázatok benyújtásához szükséges agyagok összegyűjtése megtörtént, a szükséges adatszolgáltatások időben elkészültek, ezért minden benyújtott pályázat sikeres volt. Az értékelt időszakban személyi változások is történtek, az eltávozott munkatársak helyett sikerült újakat felvenni. Ez a szakember hiány miatt nagy feladat volt, de az új munkatársak megbirkóztak a megnövekedett feladatokkal. Sok kritika éri a hivatalt, annak ellenére, hogy véleményem szerint az ügyintézés, a gazdálkodás naprakész, ami 1.599.000.000,- Ft öszszegű költségvetés esetén nagy kihívás. Fontos feladat a közel 27 millió forintos szociális keret szétosztása. A szociális tűzifa pályázaton 151 m3 tűzifa támogatást nyertünk, ennek kiosztásáról a napokban dönt a Szociális Bizottság. A Közös Hivatal ügyében Karancsberény Önkormányzatával jó a kapcsolat, az együttműködés, az elszámolás a ciklus végére naprakész lesz.
Háziorvos, fogorvos, védőnők
A kötelező feladatként biztosított háziorvosi ellátást a rendelő felújításával kényelmesebbé tettük. A két körzet jól működik, ez háziorvosunknak és a két asszisztensnek köszönhető. Munkájukért köszönet illeti meg őket. A fogorvosi alapellátás szakmailag kiváló, azonban gond, hogy kevés a rendelési idő, ez aggodalomra ad okot, de keressük a megoldást. Az elszámolás a társult önkormányzatokkal naprakész. Védőnői szolgálatunk kielégíti a lakossági igényeket, szakmailag magas színvonalon, jól végzik munkájukat a védőnők. Jól működik a Karancsvölgyi Roma Fiatalokért Egyesület szervezésében a Mazsola gyermekház, mely fontos feladatot lát el a hátrányos helyzetű gyermekek fejlődése érdekében.
Kulturális élet
Művelődési Ház:
Elmondható, hogy településünkön pezsgő kulturális élet zajlik. Köszönhető ez a kiváló szakembereknek, akik ezeket koordinálják, valamint a civil szervezeteknek, akik fontos részt vállalnak a hagyományaink őrzésében, ápolásában, egész évben jó programokkal látták el a lakosságot. Kiemelt a tájház, közösségi ház, művelődési ház szerepe, ahol működik Idősek Napközi Klubja, Baba-Mama Klub, megtartják rendezvényeiket, tag-gyűléseiket a településen működő civil szervezetek, egyesületek, időnként az egyház is, rendeznek táborokat, ismeretterjesztő előadásokat, bemutatókat.
A teljesség igénye nélkül, csak a legfontosabb kulturális események évente a következők voltak:
- Március 15. ünneplése az óvoda udvarán,
- Majális a Tájház udvarán,
- Park Party,
- Gyermeknapi rendezvény,
- Karancs Kupa Labdarúgó Torna a sportpályán, 2018-2019. évben,
- Falunap, 2019. évben Karancs völgyi fesztivál,
- Augusztus 20-i rendezvény,
- Szüreti mulatság,
- Aradi vértanúkról megemlékezés,
- Kukoricafosztás (a Tájház udvarán)
- Adventi gyertyagyújtások (Kiegészülve a művelődési házban tartandó programokkal)
- Idősek napja.
Az eseményekről a rengeteg fotót és videót Lantos Tibor, Fodor Viktor és Miklós Viktor készíti önzetlenül a falu számára, ezúton is szeretném megköszönni a munkáját, csakúgy, mint azokét az emberekét, akik a közösségi házban, tájházban és a művelődési házban segítik az önkormányzat munkáját.
Kapcsolataink a szomszéd településekkel példaértékűek, a határon átnyúlókat is beleértve, mint Ragyolc, Ipolygalsa, vagy a megye távolabbi részéből Varsány. Az olaszországi Bastia Umbrával meglévő testvérvárosi kapcsolatunk ebben az elmúlt évben felfrissítésre került.
Közösségi és intézményi színtér (Plánka ház, Parókia)
működése, közösségi szerepe
Civil szervezetekkel való együttműködés, ezek támogatása
A civil szervezetek a teljes ciklus alatt nagymértékben segítették az önkormányzat és személy szerint a polgármester munkáját rendezvények szervezésével, önkormányzati rendezvényeken való aktív feladatvállalásukkal. Az önkormányzat pedig fontosnak tartotta a pénzügyi támogatásukat működésük biztosítása és programjaik megvalósítása céljából.
A legnagyobb mértékben támogatott két szervezet a Sportegyesület és a Polgárőrség, hiszen e két tevékenység támogatása az önkormányzatnak törvényben meghatározott kötelező feladata is.
Év/Egyesület | Civil szervezetek | Sportegyesület | Polgárőrség |
---|---|---|---|
2016. | 495.000 | 2.380.000 | 154.000 |
2017. | 380.000 | 2.000.000 | 310.000 |
2018. | 740.000 | 2.000.000 | 350.000 |
2019. | 1.095.000 | 2.000.000 | 350.000 |
Megköszönöm az együttműködést valamennyi aktív civil szervezetünknek, hogy számíthattunk rájuk, de külön szeretném kiemelni a Polgárőrség, a Karancs Kincse Közhasznú Egyesület, a Karancslapujtőért Alapítvány, a Duci Csapat Egyesület és a Jótevők Egyesületének tevékenységét.
Tisztelt Képviselő-testület!
Az előzőekben leírtak alapján megállapítható, vállalásaimnak eleget tettem. Vállalt feladataimat teljesítette, minden kapcsolatomat maximálisan kihasználva falunk egy fejlődő pályára került. Megteremtettük Karancslapujtő jövőjét, településünk térségünk központjává válik. Bárhogy is alakul a jövő, ebből a helyzetből van további fejlődési lehetőség, mely megteremti az élhető közösség jövőjét. Köszönöm a képviselőtestület aktív, sokszor kritikus véleménynyilvánítását, együttműködő javaslataikat. Sikeres ciklus van mögöttünk, a közös munka eredményeként. Lehet kritizálni, de elvitatni nem lehet az eredményeket. Megdupláztuk a falu vagyonát, úgy, hogy hitel nélkül működött községünk minden intézménye, a közösségek megkapták az igényelt támogatást. Köszönöm mindenkinek az elvégzett munkáját.
Karancslapujtő, 2019. szeptember 25.
polgármester