Múlt és jelen
Karancslapujtőn az 1950-es évek végén komoly igény jelentkezett arra vonatkozóan, hogy egy olyan épület álljon a lakosok rendelkezésére, amely a falu közösségi életének méltó színtere lehet. A báloknak, filmvetítéseknek helyet adó kocsmákat és buszgarázsokat szerették volna kiváltani egy olyan kulturált hellyel, ahol még színházi előadásokra is lehetőség nyílik. A változást a falu életében a Kultúrház felépítése hozta. A kulturális igények színvonalas kielégítését mutatta, hogy a vidéket járó Déryné színház előadásai igen kedveltek voltak, valamint a falu saját színjátszói is értékes előadásokkal szereztek élményt a község lakóinak.
A Kultúrház építése társadalmi munkában, a falu lakóinak összefogásával történt. Sok szakmunkás és segédmunkás dolgozott önzetlenül a közös ügy érdekében. A megnyitóra maga Kádár János is eljött, nem kisebb ajándékkal, mint egy akkoriban modernnek számító filmvetítő géppel. Az ezáltal lehetővé vált filmvetítések idevonzották a szomszéd falvak lakóit is.
A régi pártházból a KISZ-klub is ide költözött. A heti rendszerességű fórumok lehetőséget biztosítottak a fiataloknak szabad idejük hasznos eltöltésére, melynek során nemcsak beszélgetés, előadás zajlott, de rendszeresen volt táncos összejövetel is. Az ifjúsági és a különböző felnőtt szervezetek híres bálokat szerveztek. A zenét a község és a szomszéd falvak zenekarai szolgáltatták. Szüret, évbúcsúztató, nőnap, húsvét, vendégség nem múlhatott el táncmulatság nélkül.
Az iskola is itt tartotta a farsangi bálját, karácsony estéjét, a kulturális bemutatóit és versenyeit, alkalmanként helyt adva járási vetélkedőknek is.
Emlékezetes volt a '70-es évek végén itt megrendezett "Palóc Nap", melyen a járás folklór csoportjai, szólistái és Jobbágy Károly költő is részt vett. Sok szép kiállítás, író-olvasó találkozó emlékét őrzi az épület, amelyben gyakran felléptek híres énekesek és előadó-művészek is.
1999-ben egy nagyszabású korszerűsítés keretében került sor a gázfűtés bevezetésére. A könyvtár új terembe költözött, új bútorokat kapott. 2003 nyarán az egész épületet felújították, új elektromos rendszer került kiépítésre. Ekkor nagyon sok hiányosságot sikerült megszüntetni. Ez esztétikailag és gyakorlati szempontból is óriási előrelépést jelentett. 2010-ben egy nyertes pályázatnak köszönhetően megtörtént az épület nyílászáróinak cseréje, külső hőszigetelése, valamint a könyvtár mennyezetének felújítása. 2011 januárjában az intézmény új nevet kapott. Az általános iskolások ötleteiből merítve a képviselő-testület a Park Művelődési Ház nevet választotta. Az intézményben 2004 óta eMagyarország Pont működik, melynek informatikai eszközeit egy pályázatnak köszönhetően 2013-ban sikerült felújítani. Így a község lakosságának jelenleg 2 modern, asztali számítógép, színes nyomtató, szkenner és az épület egészére kiterjedő, gyors sávszélességű Internet áll rendelkezésére.
Jelenleg a Park Művelődési Ház ad helyet a Községi Könyvtárnak. Karancslapujtő közel 3000 lakosának több mint 10 %-a beiratkozott olvasó. A jelenlegi könyvállomány megközelíti a 13000 kötet. Fejlesztési célból a közeljövőben pályázati forrásból igen nagy volumenű könyvbeszerzést kívánunk megvalósítani.
A Könyvtár mellett a helyi általános iskola művészeti oktatásának is otthont ad a művelődési ház. Délutánonként több száz gyermek tanul itt zenét, néptáncot, fellépéseikkel, műsoros összeállításaikkal a község ünnepeit is színesítik.
A 2005-ben alakult Nyárutó Nyugdíjas Klub is rendszeres használója az intézménynek: havonta tartják itt próbáikat. Tagjait -akik nemcsak az idősebb korosztályból kerülnek ki, hanem megtaláljuk közöttük a középkorúak képviselőit is- leginkább az éneklés tartja össze. Céljuk: az általuk összegyűjtött szellemi értékek őrzése, közvetítése a helyi lakosság felé.
Több tanfolyam is zajlott a közelmúltban a művelődési házban: a Türr István Kutató és Képző Intézet szervezésében Háztáji növénytermesztési és tartósítási tanfolyamok indultak, valamint az Újra tanulok program keretében egy csoport alapkompetencia-képzésre járt. 2013-ban a TÁMOP 2.1.2. programnak köszönhetően ingyenes, idegen nyelvi (német) képzésen vehettek részt az érdeklődők.
A havi (sokszor heti) rendszerességgel megrendezett "vásárok" egyrészt a lakosság igényeit elégítik ki, másrészt némi bevétel-kiegészítést jelentenek a Ház költségvetéséhez. Az időközönként megtartott Véradásokra is ebben az épületben kerül sor. A helyi, önkéntes véradóink is nagymértékben hozzájárulnak az országunk biztonságos vérellátáshoz.
A Park Művelődési Ház pártok fórumainak, civil szervezetek rendezvényeinek is gyakorta helyszíne.